Неповнолітній у кримінальному провадженні: основний міф і складнощі, помилки в стратегії спілкування
01-06-2021 Переглядів: 598Вашими словами ви не обдурите дитину;
не слова ваші буде вона слухати,
а ваш погляд, ваш дух, який володіє вами.
Володимир Одоєвський
Традиційно напередодні Міжнародного дня захисту дітей відбулося засідання наукового гуртка кафедри кримінального процесу ім. професора Сергія Стахівського НАВС, під час якого науково-педагогічні працівники кафедри, гості й здобувачі обговорили питання, що стосуються захисту прав дітей у кримінальному провадженні.
Запрошений до участі слідчий суддя Голосіївського районного суду міста Києва Олександр Бойко розповів про особливості проведення процесуальних дій щодо неповнолітніх, перспективи застосування міжнародного досвіду ювенальної юстиції. Водночас суддя переконливо засвідчив, що кожну ситуацію з дитиною в суді чи під час розслідування варто розглядати окремо, що одні діти здатні добре впоратися з роллю, наприклад, свідка, а для інших вона може бути надто стресогенною. У таких дітей може виникнути відчуття, що вони вчинили щось погане, тож їм потрібна підтримка.
До обговорення цього надскладного питання долучилася адвокат Тетяна Зелькіна, яка своєю чергою детально розповіла про участь законного представника під час допиту неповнолітнього. Було надано інформацію про проблеми реалізації методики «Зелена кімната», пов’язані з неоднозначною регламентацією в законодавстві.
Кульмінацією засідання став виступ голови суду Бахмацького районного суду Чернігівської області Павла Пархоменка, присвячений проблемним аспектам участі неповнолітніх у засіданнях, створенню безпечного та дружнього середовища в приміщенні суду, посиленню гарантій для потерпілої дитини, відмінностям опитувань від допитів, упровадженню міжнародних стандартів у кримінальний процес України. Спікер наголосив на важливості виховання під час будь-якого спілкування з дитиною та можливих превентивних заходах.
Доповнюючи виступи гостей, доцент кафедри кримінального процесу майор поліції Яна Конюшенко розгорнуто представила інформацію, що стосується щорічного звіту Уповноваженого Президента України з прав дитини, а також нового пілотного проєкту щодо відновного правосуддя в межах кримінального провадження.
Доцент кафедри підполковник поліції Ольга Римарчук аргументувала необхідність самовдосконалення на професійній ниві у зв’язку з кардинальною зміною вектора соціальної активності населення в умовах COVID-19 та спричиненою цим новою хвилею зростання рівня дитячої злочинності.
На підтвердження висловленої думки керівник наукового гуртка підполковник поліції Оксана Мельник спрямувала присутніх на додаткову підготовку, зокрема в контексті досвіду чеських і нідерландських колег, а також акцентувала на впровадженні в освітній процес окремих ефективних методик допиту неповнолітніх.
Проведений захід сприяв посиленню практичної складової освітнього процесу, вихованню майбутніх правоохоронців у дусі поваги до Дитини, її середовища, світу її цінностей та переживань.
Не дарма кажуть, що про людину має свідчити її серце, а не зовнішність, адже дерево пізнають за плодами.
Кафедра кримінального процесу НАВС
Контакти
Поштова адреса:

03035 м.Київ-ДСП, пл.Солом'янська, 1
Електронна пошта:

(для офіційних документів)
[email protected]
Телефони для довідок:

Чергова частина
телефон/факс
+ 38 (044) 246-94-91