Кримінальне судочинство: сучасний стан та перспективи розвитку
31-05-2021 Переглядів: 1532За такою назвою 28 травня з нагоди Дня науки кафедра кримінального процесу НАВС провела Всеукраїнську науково-практичну конференцію, присвячену 100-річчю Національної академії внутрішніх справ.
Участь у науковому заході на різних локаціях у режимі онлайн взяли представники Національної поліції України, Офісу Генерального прокурора, правоохоронних органів, суду, науково-дослідних та інших установ, науковці юридичних вишів і здобувачі вищої освіти.
Розпочинаючи роботу конференції, з вітальними словами до учасників звернулися: Руслан Дударець, заступник начальника Головного слідчого управління Національної поліції України, Віталій Сигидин, т.в.о. Голови Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Завідувач кафедри кримінального процесу НАВС Марк Макаров привітав учасників заходу з Днем науки та 100-річчям академії, яка посідає чільне місце в системі юридичних вишів держави та має міжнародне визнання, власні наукові школи, забезпечує підготовку висококваліфікованих правоохоронців. Він наголосив на важливості проведення цієї конференції, адже лише наукове та практичне обговорення актуальних проблем кримінального судочинства, його сучасного стану й перспектив розвитку надасть можливість внести відповідні зміни до кримінального процесуального законодавства та спрямувати діяльність слідчих підрозділів, прокуратури й суду, а також є важливою платформою для реалізації нових наукових підходів до розв’язання наявної проблематики та підготовки наукових досліджень.
Під час заходу було обговорено питання регламентації слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій. Зокрема, Сергій Фомін, суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, зазначив, що кримінальне провадження є складним процесом доказування, під час якого непоодинокими є випадки порушення прав і свобод людини, що гарантовані Конституцією України. Увагу було зосереджено на питаннях здійснення примусового відібрання біологічних зразків в особи, адже необхідність з’ясування процесуальних аспектів отримання окремих видів зразків для експертизи обумовлена наявністю низки дискусійних питань, що постають у процесі судового розгляду під час встановлення належності доказів.
Також темами для обговорення стали проблемні питання забезпечення прав людини в кримінальному судочинстві в контексті рішень Європейського суду з прав людини, реалізації функції захисту й надання правової допомоги під час кримінального провадження, перспективи розвитку загальної доктрини кримінального процесуального законодавства.
До наукових дискусій долучилися Олександра Яновська, суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, Віра Михайленко, суддя Вищого антикорупційного суду, Вікторія Рожнова, прокурор Департаменту кримінально-правової політики та захисту інвестицій Офісу Генерального прокурора, Ірина Гловюк, професор кафедри кримінально-правових дисциплін Інституту права Львівського державного університету внутрішніх справ, Віталій Горбачевський, професор кафедри кримінального процесу Національної академії внутрішніх справ, Артем Самодін, завідувач кафедри криміналістики та судової експертизи Національної академії внутрішніх справ, які окреслили проблемні аспекти та шляхи їх вирішення в діяльності правоохоронних органів і суду.
Під час дискусій учасники заходу поміж загальних процесуальних проблем адвокатської, слідчої та судової практики порушували питання унормування інституту повідомлення про підозру, залучення понятих, ефективності забезпечення права на захист, процесуальних зловживань під час кримінального провадження, ефективного розвитку кримінального судочинства, застосування цифрових технологій. Колективно було сформульовано пропозиції щодо врегулювання на законодавчому рівні норм Кримінального процесуального кодексу України.
Матеріали Всеукраїнської науково-практицної конференчії (Київ, 28 травня 2021 року)
Кафедра кримінального процесу,
відділ організації наукової діяльності та
захисту прав інтелектуальної власності НАВС
Контакти
Поштова адреса:

03035 м.Київ-ДСП, пл.Солом'янська, 1
Електронна пошта:

(для офіційних документів)
[email protected]
Телефони для довідок:

Чергова частина
телефон/факс
+ 38 (044) 246-94-91