Життя вченого могло обірватися в розпал репресій…До 115 ї річниці професора Івана Поваженка
03-11-2016 Переглядів: 728Першим в Україні звання «Заслужений діяч науки Української РСР» Указом Президії Верховної Ради УРСР від 29 червня 1943 р. удостоєний видатний український вчений у галузі ветеринарної хірургії Іван Омелянович Поваженко. Іван Омелянович – доктор ветеринарних наук, професор, член-кореспондент і академік Української академії сільськогосподарських наук (УАСН) до останніх своїх днів приділяв увагу науці та підготовці молодих фахівців в Українській сільськогосподарській академії (нині – Національний університет біоресурсів і природокористування (НУБіП) України).
20–21 жовтня 2016 р. у Національному університеті біоресурсів і природокористування України до 115‑ї річниці Івана Омеляновича Поваженка відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Теорія, практика та перспективи ветеринарної медицини». В її роботі взяли участь відомі фахівці в галузі ветеринарної хірургії України та Польщі, науковці навчальних закладів та науково-дослідних установ з Києва, Варшави, Полтави, Білої Церкви, інших міст, студентська молодь. До конференції видрукуваний збірник наукових праць – «Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України» (2016. – № 237).
Окремим напрямком досліджень на конференції був представлений життєвий та творчий шлях видатного науковця, засновника школи української ветеринарної хірургії Івана Омеляновича Поваженка. В цьому контексті з доповіддю на пленарному засіданні виступив доктор історичних наук, професор кафедри історії держави та права Національної академії внутрішніх справ, член Національної спілки краєзнавців України, професор В.М. Щербатюк. Зокрема, ним було акцентовано увагу на видрукуваному рукописі спогадів Івана Омельяновача щодо репресій, які той зазнав 1938 р. з боку радянської тоталітарної системи, переданих В.М. Щербатюку колишнім аспіратом видатного вченого, нині покійним В.Т. Міщишиним. В ході доповіді відзначено, що життя І. Поваженка могло обірватись в розпал репресій, які 1937 – 1938 рр. прокотились по всьому колишньому СРСР. Під час висвітлення постаті І. Поваженка перед учасниками зібрання постала незламна особистість, хто не визнав звинувачень і силою свого духу відстоював правоту. Будучи на грані смерті, та ставлячи більшовицький режим перед вибором своєї смерті або показового суду, Іван Поваженко був звільнений з під арешту і згодом проявив свій талант хірурга в роки Другої світової війни та у повоєнні десятиліття.
Після роботи в секціях учасники конференції мали нагоду відвідати музей хірургії, заснований Іваном Поваженком та сучасний музей анатомії Національного університету біоресурсів і природокористування України.
На фото зліва направо: з доповіддю про життєвий і творчий шлях академіка І.О. Поваженка виступає доктор історичних наук, професор В.М. Щербатюк; у президії – завідувач кафедри хірургії імені академіка Івана Поваженка НУБіП доктор ветеринарних наук, професор В.П. Сухонос; професор кафедри морфологічних наук Варшавського університету наук про життя, габілітований доктор ветеринарних наук Павел Станіслав Сиса; декан факультету ветеринарної медицини, доктор біологічних наук, академік НААН України М.І. Цвіліховський; перший проректор НУБіП України, академік НААН України І.І. Ібатулін.
Професор кафедри історії держави та права Національної академії внутрішніх справ В.М. Щербатюк демонструє новітні історичні дослідження, в яких представлена біографія академіка Івана Поваженка.
Екскурсію в музеї хірургії Національного університету біоресурсів і природокористування України, створений академіком І.О. Поваженком, проводить доцент кафедри хірургії, кандидат ветеринарних наук, доцент С.М. Ткаченко.
Кафедра історії держави та права
Контакти
Поштова адреса:

03035 м.Київ-ДСП, пл.Солом'янська, 1
Електронна пошта:

(для офіційних документів)
[email protected]
Телефони для довідок:

Чергова частина
телефон/факс
+ 38 (044) 246-94-91