У пошуках істини: чи сприяла отаманщина українському державотворенню?
11-12-2019 Переглядів: 1136Уже три роки поспіль громадськість України широко вшановує 100-річчя Української революції 1917 – 1921 рр. Організовані тематичні, навчально-виховні, науково-пізнавальні заходи спрямовані на донесення інформації про ті події, виховання патріотизму, підвищення інтересу до історії України, зокрема в студентської молоді.
Події столітньої давності заклали державницькі традиції, спадкоємницею яких є нинішня Україна. Українці довели здатність і спроможність національного державотворення розбудовою Української Народної Республіки, Української Держави, Західно-Української Народної Республіки та боротьбою за збереження української державності.
У 1919 році, розгорнувся масовий селянський повстанський рух. Селяни-повстанці, які восени 1918 року взяли активну участь в антигетьманському повстанні проти гетьмана Павла Скоропадського та поваленні Української держави, сприяли відновленню Української Народної республіки на чолі з Директорією. Проте вже в січні 1919 року значна частина селян-повстанців підтримала більшовиків, які пообіцяли їм землю без всякого викупу. Однак, у травні – серпні селяни зі зброєю в руках активно стали на заваді встановленню більшовицької влади в Україні. А вже влітку 1919 року поширився масовий селянський антиденікінський рух, що значною мірою підірвав сили армії Денікіна, який не визнавав Україну як незалежну державу. В тому ж 1919 році із селянського повстанського руху виокремлюється феномен української революції – отаманщина. Найбільшого свого розмаху вона досягає 1919 – 1920 років.
Сприяла отаманщина українському державотворенню, чи, можливо, перешкоджала йому? На ці питання протягом вересня – листопада 2019 року першого семестру 2019 – 2020 навчального року відшуковували відповіді студенти 101 групи (спеціалізація психологія) та 104 групи (спеціалізація право) в ході відповідних тем семінарських та практичних занять спільно із викладачем –професором В. Щербатюком.
З метою віднайдення історичної правди та відповідей на означені питання, вшанування традицій боротьби за незалежність і соборність України, військової звитяги захисників рідної землі, творців національної державності у вересні – листопаді 2019 року відбулись наукові та навчально-виховні заходи.
Так, професор кафедри історії держави та права Національної академії внутрішніх справ Володимир Щербатюк 8 вересня взяв участь у телевізійному дискурсі щодо української отаманщини в телепередачі «Історична правда» на каналі Еспресо ТВ https://espreso.tv/video/270015 або https://www.youtube.com/watch?v=bP-oZvHoyIk&t=2258s.
13 листопада 2019 року відбувся науковий круглий столі студентів 1 го курсу 101 групи з підготовки фахівців ступеня вищої освіти бакалавра за спеціальністю «Психологія» на тему «Отаманщина та українське державотворення в революцію в Україні 1917 – 1921 років». З доповідями виступили студенти О. Саратовська, В. Кочур, М. Ладик, А. Алмаєва, Є. Онищенко, в яких автори підкреслили значну політичну вагу і військову силу, що її представляло тогочасне селянство та селянський повстанський рух. Учасники круглого столу дійшли висновку, що на відміну від селянського повстанського руху, отаманщина в цілому відіграла негативну роль у відстоюванні української державності в роки Української національно-демократичної революції. Водночас усі мали нагоду проаналізувати події революції на основі фрагментів з документального фільму «Отаманія», створеного на матеріалах архівів України.
9 жовтня, 6 та 20 листопада здобувачі вищої освіти зазначених вище груп вивчали події Української революції на основі експозиції Національного музею історії України. Для учасників заходу стало очевидним, що в 1917 – 1921 роках сформувалась ідея державної незалежності, яка стала визначальною для українського визвольного руху протягом усього ХХ ст.
Кафедра історії держави та права
Контакти
Поштова адреса:

03035 м.Київ-ДСП, пл.Солом'янська, 1
Електронна пошта:

(для офіційних документів)
[email protected]
Телефони для довідок:

Чергова частина
телефон/факс
+ 38 (044) 246-94-91