Розуміння минулого – ключ до майбутнього
01-12-2023 Переглядів: 21323 листопада сумісно кафедрами історії держави та права та правничої лінгвістки а також за активної участі колективу ННІ № 2 було проведено науково-теоретичну конференцію «Геноцид українського народу: Голодомор 1932–1933 років та сучасна російсько-українська війна».
На конференцію було представлено 53 наукові роботи здобувачів вищої освіти ННІ № 1 та ННІ № 2. Робота конференції була організована за двома секціями: секція 1 – «Геноцид як складова московської політики щодо українського народу», секція 2 – «Голодомор мовою свідчень та спогадів».
Науково-теоретичну конференцію здобувачів вищої освіти відкрили вітальним словом заступник директора ННІ № 2 з навчально-методичної та наукової роботи, підполковник поліції Євген Білозьоров та завідувач кафедри історії держави та права Олена Шкуратенко.
Модераторами конференції виступили: по секції 1 – доцент кафедри історії держави та права Дмитро Курас, по секції 2 – професор кафедри історії держави та права Володимир Щербатюк та доцент кафедри історії держави та права Юрій Сокур.
У своєму виступі професор В. Щербатюк зазначив, що згідно листа керівництва МВС щодо надання сприяння в організації вшанування пам’яті жертв Голодомору та за дорученням ректора НАВС у в жовтні–листопаді 2023 року науково-педагогічні працівники кафедри історії держави і права, зокрема професор В. Щербатюк та доцент Ю. Сокур здійснили аналіз кримінальних справ фонду 32, які стосуються періоду 1932–1933 років і знаходяться в Галузевому Державному архіві МВС України. На основі аналізу документів зроблені висновки, що Голодомор 1932–1933 років був злочином, спрямованим проти українців і є геноцидом. Доцент Ю. Сокур підкреслив, що матеріали справ фонду 32 «Кримінальні справи судових та позасудових органів» є вагомою джерельною базою з дослідження Голодомору в Україні 1932–1933 років, проте саму трагедію необхідно осягати не лише в історико-політичному аспекті, а з урахуванням критерії оцінок й інших наук, зокрема, медицини, психології, соціології, економічної географії тощо.
Науковим доповідям учасників конференції передував виступ здобувачів вищої освіти ННІ № 1, які декламували вірші Наталії Погребняк "Чому сумує, плаче дзвін" та Марії Яновської «Ні! Мовчати не буду!», які були підготовлені під керівництвом професора кафедри правничої лінгвістики Світлани Юлдашевої. Цей виступ відіграв важливу роль у формуванні атмосфери всієї конференції.
Робота кожної секції конференції мала свою специфіку, зумовлену змістом і метою заходу. Наукові доповіді першої секції були зорієнтовані з одного боку на формування цілісного розуміння сучасного тлумачення понять «геноцид», «голод», «злочинна політика», «військові злочини», а з іншого – на дослідження та розкриття різних аспектів політики московської влади, результатом якої стала трагедія Голодомору 1932-1933 років. Окремо варто виділити роботи, присвячені проблемі лінгвоциду українського народу, підготовлені під керівництвом завідувача кафедри правничої лінгвістики Світлани Шутенко. Окремим блоком у роботі першої секції були представлені роботи, зорієнтовані на проведення історико-правових паралелей між тогочасною політикою московської влади й сьогоднішніми злочинами російських окупантів на українській землі. Ці сьогоднішні злочини також можуть бути кваліфіковані як складові геноциду українського народу, підтверджуючи те, що ставлення московської влади до українства не мінялося протягом століть.
У роботі другої секції конференції були представлені роботи, які через спогади очевидців, зібрані здобувачами вищої освіти, наочно ілюстрували всі жахи Голодомору, який страшним буревієм пройшовся по всій новітній історії української нації. Разом з цим у роботі секції також були представлені цікаві наукові роботи, побудовані на опублікованих документальних джерелах, які показували ким і яким чином було організовано масове винищення українського народу у 30-ті роки ХХ століття.
Кафедра історії держави та права
Контакти
Поштова адреса:

03035 м.Київ-ДСП, пл.Солом'янська, 1
Електронна пошта:

(для офіційних документів)
[email protected]
Телефони для довідок:

Чергова частина
телефон/факс
+ 38 (044) 246-94-91