Законодавчі зміни у досудовому розслідуванні окремих категорій кримінальних правопорушень
22-11-2018 Переглядів: 409Розроблення законопроекту було викликано необхідністю законодавчого врегулювання застосування положень нового Кримінального процесуального кодексу України стосовно особливостей досудового розслідування кримінальних проступків та їх судового розгляду.
Законом запроваджується спрощений порядок досудового розслідування у формі дізнання всіх кримінальних правопорушень невеликої тяжкості, що, безумовно, сприятиме зменшенню навантаження на органи досудового слідства. До прийняття цього закону лише слідчі здійснювали досудове розслідування за всіма заявами та повідомленнями, в яких містяться відомості про кримінальні правопорушення. Після введення поняття «кримінального проступку» та спрощеної процедури його розслідування слідчі зможуть сконцентруватися на розкритті тяжких та особливо тяжких злочинів.
Так, кримінальний проступок є діянням (дією чи бездіяльністю), за вчинення якого передбачене покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян (51 тис. гривень) або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
Відтепер, керування транспортом у стані сп’яніння є кримінальним проступком, за який передбачено покарання у вигляді штрафу від 17 до 34 тис. грн. і заборона керувати до трьох років, а при повторному порушенні - до 51 тис. грн із забороною керувати від 2 до 3 років.
Крім цього, до кримінальних проступків віднесено також некваліфіковані крадіжки, шахрайство, незаконні дії з наркотичними засобами без мети збуту, хуліганство тощо.
Розслідувати кримінальні проступки будуть службові особи підрозділу дізнання органу Нацполіції (дізнавачі). Розслідування буде проводитися у формі дізнання зі спрощенням процедури, включаючи скорочені строки, тобто не більше 72 годин з моменту повідомлення особі про підозру чи затримання, або в інших випадках на строк у строк до одного місяця.
У разі невідкладності, дізнавач має право оглянути місце події до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, відібрати пояснення, провести медичне освідування, отримати висновок спеціаліста і зняти показання технічних приладів та технічних засобів, а також вилучити знаряддя вчинення проступку, речі і документи. Досить важливим елементом, що забезпечує невідворотність покарання за вчинення кримінального проступку є можливість затримати підозрюваного: до 72 годин – при вчиненні особою опору правоохоронцю, відмові припинити вчинення порушення, намаганні втекти; на 24 години – у разі, якщо особа нетвереза та може завдати шкоду собі або оточуючим.
Прокурор зобов'язаний не пізніше трьох днів після отримання повідомлення про підозру особі разом із матеріалами дізнання (а в разі затримання нетверезого підозрюваного - протягом 24 годин) здійснити одну із дій: закрити кримінальне провадження; повернути матеріали дізнавачу і подовжити строк дізнання; звернутися до суду з обвинувальним актом; за наявності ознак скоєння злочину направити кримінальне провадження для проведення досудового слідства.
Після отримання обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку суд у п’ятиденний строк, а у разі затримання нетверезого підозрюваного - невідкладно призначає судовий розгляд. У випадку, якщо обвинувачений не оспорює встановлені обставини порушення і згоден з розглядом обвинувального акта, суд розглядає обвинувальний акт без розгляду у судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження.
Кафедра кримінального права, кафедра кримінального процесу,
відділ організації науково-дослідної роботи
Контакти
Поштова адреса:

03035 м.Київ-ДСП, пл.Солом'янська, 1
Електронна пошта:

(для офіційних документів)
[email protected]
Телефони для довідок:

Чергова частина
телефон/факс
+ 38 (044) 246-94-91