Навчально-науковий інститут № 3 НАВС: історія та сучасність
29-12-2020 Переглядів: 3647Становлення навчально-наукового інституту № 3 як структурного підрозділу Національної академії внутрішніх справ розпочалося з Республіканського навчально-технічного пункту Головного управління виправно-трудових установ МВС УРСР (1975), на базі якого згідно з наказом МВС СРСР від 15 травня 1980 року № 0337 був заснований Київський філіал Всесоюзного інституту підвищення кваліфікації керівних працівників виправно-трудових установ МВС СРСР.
Протягом десяти років діяльності цього навчального закладу, зокрема й завдяки зусиллям його керівника генерал-лейтенанта внутрішньої служби В. Г. Барташевича, було сформовано згуртований колектив висококваліфікованих науково-педагогічних працівників, створено необхідну для навчання та життєдіяльності матеріальну базу.
За цей час у філіалі підвищили свою кваліфікацію та отримали необхідну перепідготовку майже тридцять тисяч фахівців органів внутрішніх справ СРСР.
З 1988 до 1992 року Київський філіал очолював генерал-лейтенант внутрішньої служби В. О. Пономарьов.
Політичні й соціальні зміни в суспільстві, проголошення незалежності України позначилися і на розв’язанні проблем підготовки кадрів для системи виконання покарань. Обсяги виконання замовлення на підготовку фахівців для України були недостатніми. Кількість кандидатів, яких зараховували до вищих навчальних закладів, визначали на рівні 50 осіб щорічно, що не задовольняло потребу практичних органів у фахівцях з вищою освітою. З огляду на це, керівництво Київського філіалу в складі генерал-лейтенанта внутрішньої служби В. О. Пономарьова, полковника внутрішньої служби М. П. Мелентьєва та підполковника внутрішньої служби В. М. Синьова розробило й обґрунтувало пропозиції щодо створення в Україні якісно нового освітнього закладу для підготовки, перепідготовки й підвищення кваліфікації фахівців установ виконання покарань, органів внутрішніх справ і внутрішніх військ МВС України. Їх схвалило керівництво МВС України, зокрема Міністр внутрішніх справ А. В. Василишин та його заступники В. Г. Барташевич, В. М. Корнійчук, а згодом – О. В. Терещук, а також підтримало Міністерство вищої та середньої спеціальної освіти України. Ураховуючи погоджені з міністерствами пропозиції, 27 січня 1992 року КМУ прийняв постанову № 33, на виконання якої наказом МВС України від 15 лютого 1992 року № 73 на базі Київської вищої школи МВС СРСР ім. Ф. Е. Дзержинського та Київської філії Всесоюзного інституту підвищення кваліфікації керівних працівників виправно-трудових установ МВС СРСР було створено Українську академію внутрішніх справ, а в її складі – Київський інститут підготовки кадрів органів виконання покарань військ внутрішньої та конвойної охорони. У цей період інститут очолював генерал-лейтенант міліції В. М. Корнійчук. Відповідно до постанови КМУ від 27 квітня 1994 року № 258, навчальний заклад отримав нову назву – Київський інститут внутрішніх справ при Національній академії внутрішніх справ України, його зареєстровано як самостійний суб’єкт освітньої діяльності в Україні.
Завдяки спільній діяльності керівника інституту генерал-майора внутрішньої служби Г. О. Радова та адміністративного й науково-педагогічного складу інститут 1998 року успішно пройшов атестаційну експертизу й акредитацію, яку проводила комісія Державної інспекції навчальних закладів. 21 червня 1999 року інститут отримав сертифікати Міністерства освіти і науки України про акредитацію за IV (четвертим) рівнем, запровадив підготовку фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями «Спеціаліст» і «Магістр» за спеціальностями «Правознавство», «Психологія», «Правоохоронна діяльність». Він став базовим з підготовки фахівців для кримінальної міліції. Навчальний заклад був знаним як в Україні, так і за її межами, насамперед завдяки діяльності наукових шкіл та досягненням випускників. За роки існування інститут підготував понад 7,5 тис. спеціалістів для систем органів внутрішніх справ, виконання покарань і внутрішніх військ МВС України. Відповідно до отриманих ліцензій і сертифікатів у ньому здійснювали підготовку фахівців за такими спеціальностями та спеціалізаціями: 8.060101 «Правознавство» (спеціалізації «Слідство», «Суд, адвокатура, прокуратура», «Правове забезпечення підприємницької діяльності»); 8.060102 «Правоохоронна діяльність» (спеціалізації «Кримінальна міліція», «Службово-бойове застосування підрозділів внутрішніх військ»); 8.040101 «Психологія» (спеціалізації «Психологічне забезпечення діяльності ОВС та підрозділів міліції», «Службово-бойове застосування підрозділів внутрішніх військ»).
Упродовж 1998–2003 років інститут очолював кандидат юридичних наук, доцент генерал-лейтенант міліції О. В. Терещук.
За цей період в інституті було створено юридичну клініку – громадський підрозділ інституту, діяльність якого полягає в поєднанні навчання з практикою юридичної діяльності. Його учасники – курсанти й студенти – займаються справами правозахисту та правової освіти, набуваючи професійного досвіду.
З вересня 2003 року до червня 2004 року інститут очолював заслужений юрист України, кандидат юридичних наук, професор генерал-полковник міліції М. І. Ануфрієв.
До складу ректорату на той час входили: перші проректори – доктор юридичних наук, доцент генерал-лейтенант міліції О. В. Терещук, заслужений юрист України генерал-лейтенант міліції О. Ф. Штанько та заслужений працівник освіти України полковник міліції Г. Є. Скиртач; проректори – доктор юридичних наук, професор полковник міліції А. А. Музика, кандидат педагогічних наук, доцент полковник В. М. Дзюба, кандидат педагогічних наук, доцент полковник міліції В. І. Кривуша, кандидат військових наук полковник міліції С. В. Лисенко, полковник міліції М. П. Радзівон.
Для вдосконалення системи вищих навчальних закладів МВС України розпорядженням КМУ від 4 березня 2004 року № 118-р і наказом МВС України від 17 березня 2004 року № 295 Київський інститут внутрішніх справ при НАВСУ реорганізовано в Київський юридичний інститут МВС України.
Інститут стає науково-дослідним комплексом у сфері правоохоронної діяльності, він виконує значний обсяг фундаментальних і прикладних досліджень, має свою магістратуру й ад’юнктуру. 2004 року юридичний факультет інституту перепрофільовано з підготовки фахівців для слідчих підрозділів і кримінальної міліції на підготовку фахівців за спеціальністю «Правознавство» для підрозділів боротьби з незаконним обігом наркотиків, а також за спеціальністю «Правоохоронна діяльність» для підрозділів розвідувально-пошукової діяльності та Державтоінспекції.
З липня 2004 року до грудня 2005 року навчальний заклад очолював кандидат юридичних наук генерал-полковник міліції М. В. Джига.
Згідно з постановою КМУ від 8 вересня 2005 року № 880 «Про реорганізацію вищих навчальних закладів та науково-дослідних установ МВС», Національну академію внутрішніх справ реорганізовано в Київський національний університет внутрішніх справ. До його складу передано Київський юридичний інститут МВС. 23 грудня 2005 року, відповідно до постанови КМУ № 1266, Київський юридичний інститут реорганізовано шляхом переформатування в навчально-науковий інститут КНУВС (наказ МВС від 27 вересня 2005 року № 827). З грудня 2005 року до листопада 2010 року інститут очолював заслужений працівник освіти України, кандидат педагогічних наук, доцент, проректор КНУВС полковник міліції В. М. Дзюба.
У цей період надзвичайно актуальним було патріотичне виховання курсантської молоді як невід’ємна складова освітнього процесу. Завжди бажаними гостями інституту були ветерани органів внутрішніх справ.
8 квітня 2006 року наказом МВС України № 349 затверджено структуру Київського національного університету внутрішніх справ та затверджено нову назву інституту – навчально-науковий інститут підготовки кадрів громадської безпеки та психологічної служби. У складі інституту функціонували три факультети: психологічний, підготовки кадрів громадської безпеки та внутрішніх військ. З метою підвищення педагогічної майстерності, опанування новітніх методик і технологій навчання, організації освітнього процесу, проведення наукових досліджень на базі інституту у 2010/2011 навчальному році працювала «Школа підвищення педагогічної майстерності».
Відповідно до розпорядження КМУ від 27 серпня 2010 року № 1709-р, Київський національний університет внутрішніх справ реорганізовано в Національну академію внутрішніх справ. Наказом МВС України від 8 квітня 2013 року № 349 інститут перейменовано на навчально-науковий інститут підготовки фахівців для підрозділів міліції громадської безпеки та внутрішніх військ Національної академії внутрішніх справ. 2014 року, згідно з наказом МВС України від 29 серпня 2014 року № 885, інститут перейменовано на навчально-науковий інститут підготовки фахівців для підрозділів міліції громадської безпеки та Національної гвардії України Національної академії внутрішніх справ.
З листопада 2010 року до грудня 2014 року його очолював кандидат педагогічних наук, учасник бойових дій в Афганістані полковник міліції В. П. Примак.
Згідно з наказом МВС України від 7 листопада 2015 року № 1392 «Про затвердження штатів установ і закладів МВС», інститут перейменовано в навчально-науковий інститут № 3 Національної академії внутрішніх справ. З березня 2017 року його очолює доктор юридичних наук, професор Дмитро Андреєв. До складу інституту належать кафедра тактичної підготовки й наукова лабораторія з проблем превентивної діяльності та запобігання корупції.
Інститут здійснює системну підготовку кадрів для підрозділів превентивної діяльності Національної поліції за спеціальністю «Правоохоронна діяльність» і «Психологія».
Відповідно до вимог МВС України щодо проведення психопрофілактичної роботи та психологічного супроводження освітнього процесу й службової діяльності, в інституті діє кімната психоемоційного розвантаження. У межах навчального курсу з протидії насильству в сім’ї для дільничних інспекторів поліції в інституті функціонує інтерактивна класна кімната (навчально-тренувальний полігон для практичного відпрацювання ситуативних завдань). Новація ННІ № 3 – «Зелена кімната» – сучасна ефективна форма роботи з дітьми, які стали жертвами злочинних посягань або свідками злочину.
Сформований у попередні роки потенціал сприяв тому, що інститут став потужним освітньо-науковим підрозділом НАВС, який відповідає запитам сьогодення. Потужна навчально-матеріальна база й науково-методичне забезпечення освітньої діяльності інституту є запорукою успішного виконання колективом поставлених завдань з підготовки висококваліфікованих фахівців для підрозділів Національної поліції України.
ГВСРД ННІ № 3 НАВС
Контакти
Поштова адреса:

03035 м.Київ-ДСП, пл.Солом'янська, 1
Електронна пошта:

(для офіційних документів)
[email protected]
Телефони для довідок:

Чергова частина
телефон/факс
+ 38 (044) 246-94-91