Джужа Олександр Миколайович
доктор юридичних наук, професор,
заслужений юрист України
Освіта:
1974 року закінчив Київський державний університет ім. Тараса Шевченка за спеціальністю «Правознавство», отримав кваліфікацію юриста;
1984 року в спеціалізованій вченій раді Київської вищої школи МВС СРСР захистив кандидатську дисертацію на тему «Предупреждение действий, дезорганизующих работу исправительно-трудовых учреждений (по материалам Украинской ССР)» за спеціальністю 12.00.08 «Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право»;
1996 року в спеціалізованій вченій раді Д 01.56.01 Українській академії внутрішніх справ захистив докторську дисертацію на тему «Запобігання поширенню СНІДУ: кримінологічні та кримінально-правові проблеми» за спеціальністю 12.00.08 «Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право».
1997 року отримав вчене звання професора по кафедрі кримінології.
Основні етапи трудової діяльності (установи, посади):
01.10.1978–01.09.1982 – ад’юнкт кафедри кримінального права, процесу та виправно-трудового права Київської вищої школи МВС СРСР ім. Ф.Е. Дзержинського.
01.09.1982–01.11.1992 – викладач, старший викладач, доцент кафедри кримінології, профілактики та виправно-трудового права Київської вищої школи МВС СРСР.
01.11.1992–15.06.1994 – заступник начальника Республіканського навчально-методичного центру МВС України.
15.06.1994–01.08.1995 – докторант докторантури та ад’юнктури Української академії внутрішніх справ.
01.08.1995–01.11.2003 – професор, начальник кафедри кримінології та юридичної соціології Національної академії внутрішніх справ України.
01.11.2003–15.10.2012 – проректор Київського національного університету внутрішніх справ.
15.10.2012 – донині головний науковий співробітник відділу організації наукової роботи та захисту прав інтелектуальної власності.
Основними напрями наукових досліджень є: проблеми кримінального права, кримінології, запобігання кримінальним правопорушенням; кримінологічні аспекти злочинності та «фонових явищ»; кримінологічна віктимологія; пенітенціарна кримінологія; кримінально-виконавче право; правова статистика; соціологія права. Він є одним із засновників важливих напрямів кримінології, таких як кримінологічна віктимологія та пенітенціарна кримінологія в Україні.
Наукові праці
Автор і співавтор понад 300 наукових праць, зокрема 14 монографій, 70 підручників та навчальних посібників (з грифом МОН України), 7 публікацій у виданнях іноземних держав, зокрема включених до міжнародних наукометричних баз Scopus і Web of Science.
За його особистою участю завершено розробку та впроваджено комплекс науково-практичних матеріалів з питань запобігання кримінальним правопорушенням, віктимології, захисту жертв кримінальних правопорушень, що відмічено отриманням ряду патентів і свідоцтв на корисні моделі, винаходи, автоматизовані робочі місця, цільові методики тощо. Джужа О.М. – один з організаторів і співавторів видання першого в Європі восьмитомника «Міжнародна поліцейська енциклопедія» (відзначене Премією імені Ярослава Мудрого (2015) у номінації «За видатні досягнення в науково-дослідницькій діяльності з проблем правознавства»).
Участь у проведенні експертиз законопроєктів і проєктів інших нормативно-правових актів
Професор О.М. Джужа свій практичний і науковий досвід утілив у підготовку понад 70 законопроєктів. Учений особисто підготував пропозиції до низки статей глав ІІ та ІV проєктів Кримінального кодексу України та Закону України «Про профілактику злочинів» від 12 травня 1998 р., висновки на звернення Конституційного Суду України щодо проєктів рішень з чотирьох питань конституційного провадження; Верховного Суду – щодо трьох проєктів постанов Пленуму. Працював у складі робочих груп з підготовки постанов та рішень Кабінету Міністрів України (12 постанов). Брав участь у розробленні 46 наказів, вказівок, інструкцій і методичних рекомендацій МВС України. Автор і співавтор 17 об’єктів права інтелектуальної власності.
Безпосередньо впроваджує результати досліджень у законопроєктну роботу, правозастосовну практику й освітній процес.
Участь у робочих групах з питань законотворчої та іншої нормотворчої діяльності:
позаштатний експерт Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності;
член наукової ради МВС України;
заступник голови науково-консультативної ради Координаційного бюро з проблем кримінології відділення кримінально-правових наук НАПрН України;
член науково-консультативної ради Центру проблем правосуддя та формування єдиної судової практики Київського регіонального центру НАПрН України.
Участь у роботі науково-консультативних рад при вищих органах державної влади, міністерствах і відомствах:
науково-консультативна рада Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності;
наукова рада МВС України;
експертна рада МОН України з питань проведення експертизи дисертацій з юридичних наук.
Підготовка наукових кадрів (участь у роботі спеціалізованих вчених рад, керівництво кандидатськими та докторськими дисертаціями)
Голова спеціалізованої вченої ради Д 26.007.03 в Національній академії внутрішніх справ з правом прийняття до розгляду та проведення захистів дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук зі спеціальностей 12.00.07, 12.00.08, 12.00.09;
Підготував більше 10 докторів юридичних наук і понад 30 кандидатів юридичних наук (докторів філософії).
Науково-організаційна діяльність (найбільш представницькі конференції, семінари, круглі столи та ін.)
науково-практична конференція «Реалізація державної антикорупційної політики в міжнародному вимірі» (07.12.2018);
науково-практичний круглий стіл «Кримінологічна теорія і практика: досвід, проблеми сьогодення та шляхи їх вирішення» (22.03.2019);
науково-теоретична конференція «Актуальні проблеми кримінального права (22.11.2019);
міжнародна науково-практична конференція «Актуальні питання теорії та практики в галузі права, освіти, соціальних та поведінкових наук – 2022» (10.06.2022);
пенітенціарний форум «Пенітенціарна система України у глобальному вимірі» (27.10.2022);
науково-практичний круглий стіл «Вивчення криміногенної ситуації в Україні та прогнозування її подальшої динаміки (вплив воєнних факторів)» (07.09.2022).
Участь у редколегіях наукових видань, часописів та ін.:
«Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ» (член редакційної колегії; журнал включено до переліку фахових видань України за категорією «Б»);
«Юридичний часопис Національної академії внутрішніх справ» (член редакційної колегії; журнал включений до переліку фахових видань України за категорією «Б»).
«Науковий вісник Сіверщини. Серія: Право» (член редакційної колегії; журнал включений до переліку фахових видань України за категорією «Б»).
Додаткова інформація
Значними є досягнення в розвитку кримінологічної науки, що реалізувалися в написанні одноособово та у співавторстві понад десяти підручників і навчальних посібників з кримінології. Вперше в Україні викладено розроблений науковцем новий напрям профілактики злочинів, що висвітлює поняття, систему, форми, методи віктимологічної профілактики. У зазначеному підручнику та наступних виданнях міститься розділ з аналізом і характеристикою пенітенціарної злочинності, у якому визначено поняття, детермінанти та шляхи запобігання пенітенціарній злочинності. Плідним напрямом наукової діяльності професора є дослідження проблем профілактики злочинів. Значним є внесок науковця в галузь кримінально-виконавчого права. Нововведенням в цій галузі є дослідження поняття, сутності, факторів формування і суб’єктів кримінально-виконавчої політики України, правової природи та підстав застосування попереднього ув’язнення, правової сутності, порядку, умов виконання такого виняткового покарання, як довічне позбавлення волі, а також ґрунтовне розроблення правового статусу засудженого. Триває активний науковий пошук дослідника у сфері оперативно-розшукової теорії, що зумовив визнання потреби виокремлення в оперативно-розшуковій науці такої комплексної дисципліни, як оперативно-розшукова віктимологія. Нині вже визначено й обґрунтовано предмет оперативно-розшукової віктимології.
Апогеєм наукового пошуку професора О.М. Джужі стало започаткування ним в Україні нових наукових напрямів – кримінальної віктимології та пенітенціарної кримінології, розвиток яких нині здійснює під його керівництвом кафедра кримінології та кримінально-виконавчого права Національної академії внутрішніх справ. Протягом останніх років здійснюється пошук принципово нових методів дослідження правової реальності, зокрема, розробляється методологія синергетичного підходу в правознавстві (наукові статті «Щодо можливості вивчення правових явищ з позицій синергетики»; «Про закономірності динаміки правових систем» (Кишинів, 2010 р.); «Zur Moglichkeit der Rechtsforschungaus Sichtder Synergetik» (2011 р.).
За багаторічну сумлінну службу, вагомий особистий внесок у зміцнення законності та правопорядку, національної безпеки, організацію науки і освіти відзначений державними нагородами, відзнаками Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства освіти і науки України, інших центральних органів виконавчої влади, неурядових та міжнародних організацій.
https://scholar.google.com.ua/citations?user=pRaCcw8AAAAJ&hl=ru
https://orcid.org/0000-0003-1347-4937
https://www.webofscience.com/wos/author/record/AAG-1597-2021
https://www.scopus.com/authid/detail.uri?authorId=57221267665
Контакти
Поштова адреса:

03035 м.Київ-ДСП, пл.Солом'янська, 1
Електронна пошта:

(для офіційних документів)
[email protected]
Телефони для довідок:

Чергова частина
телефон/факс
+ 38 (044) 246-94-91