Захист права інтелектуальної власності в Національній академії внутрішніх справ
23-02-2021 Переглядів: 676Інтелектуальна власність Національної академії внутрішніх справ є результатом творчої інтелектуальної діяльності вчених і фахівців освітнього закладу в межах планових та позапланових наукових досліджень, дослідно-конструкторської та навчально-методичної роботи. Право інтелектуальної власності академія набуває у встановленому порядку шляхом отримання відповідного охоронного документа – авторського свідоцтва на службовий твір або патенту на винахід (корисну модель, промисловий зразок).
Кількість і впроваджуваність охоронних документів, які засвідчують право інтелектуальної власності закладу вищої освіти, є одним з важливих показників його роботи, який ураховують під час формування міжнародних рейтингів, а також у межах державної атестації закладу.
Роботу із захисту прав інтелектуальної власності Національної академії внутрішніх справ розпочато 1997 року. На виконання наказу Міністерства освіти і науки України від 1 листопада 2005 р. № 631 «Про створення підрозділів з питань інтелектуальної власності» та відповідно до рекомендацій наукової ради МВС України в академії було створено групу з питань захисту прав інтелектуальної власності, на яку покладено обов’язки щодо реалізації процедур з правової охорони об’єктів інтелектуальної власності. Наказом НАВС від 4 липня 2016 року № 742 затверджено Положення про охорону інтелектуальної власності в Національній академії внутрішніх справ, яке стало методичним підґрунтям патентної роботи.
На групу з питань захисту прав інтелектуальної власності покладено такі завдання:
– забезпечувати правову охорону об’єктів інтелектуальної власності, що створюються в академії в ході науково-дослідної, дослідно-конструкторської та навчально-методичної роботи;
– брати участь у впровадженні й комерціалізації об’єктів інтелектуальної власності;
– здійснювати інформаційне та методологічне забезпечення робіт з охорони інтелектуальної власності;
– сприяти адміністративно-правовому захисту прав і законних інтересів Національної академії й суб’єктів створення об’єктів інтелектуальної власності.
З метою виконання поставлених завдань група виявляє охороноздатні (патентоздатні) результати науково-дослідних, дослідно-конструкторських, навчально-методичних робіт; визначає доцільність їх правової охорони; із залученням авторів, винахідників проводить патентні та кон’юнктурні дослідження; оформляє заявки на отримання охоронних документів; надає методичну допомогу авторам і винахідникам; планує роботи зі створення об’єктів інтелектуальної власності й отримання охоронних документів; обліковує об’єкти інтелектуальної власності Національної академії; організовує роботу з підтримання чинності одержаних патентів України; централізовано зберігає охоронні документи на об’єкти інтелектуальної власності; формує, зберігає й актуалізує електронний банк об’єктів інтелектуальної власності НАВС; бере участь у підготовці документів щодо впровадження об’єктів інтелектуальної власності; презентує інноваційні наукові продукти академії на виставках, конкурсах, наукових форумах тощо.
Методичне супроводження роботи групи з питань захисту прав інтелектуальної власності здійснює доктор юридичних наук, старший науковий співробітник Юрій Орлов.
Сьогодні Національна академія є власником 220 свідоцтв про реєстрацію авторського права на службовий твір і 78 патентів України на винаходи, корисні моделі та промислові зразки. Лише 2020 року освітній заклад отримав 32 авторські свідоцтва та 4 патенти України.
Учені та фахівці Національної академії внутрішніх справ створили й захистили авторськими свідоцтвами понад 90 електронних дидактичних засобів (підручників, навчальних посібників, курсів лекцій тощо), 20 курсів дистанційного навчання, 7 навчальних електронних презентацій, 9 аудіовізуальних творів (навчальних фільмів, відеолекцій), 63 методики правоохоронної діяльності, 20 автоматизованих робочих місць фахівців Національної поліції України. Запатентовано 34 винаходи, 35 корисних моделей і 9 промислових зразків у сфері спеціальної та криміналістичної техніки, судової експертизи, вогнепальної зброї та спецзасобів, безпеки дорожнього руху й вибухотехніки, технічного захисту інформації.
Результати наукових досліджень і прикладних розробок учених та фахівців Національної академії використовуються як у роботі практичних підрозділів Національної поліції, так і в освітньому процесі.
Національна академія набула позитивного досвіду впровадження наукових розробок в умовах ринкової економіки. Упродовж останніх трьох років комерціалізовано чотири патенти України. Зокрема, до стадії серійного виробництва доведено технічні рішення, захищені патентами України на промислові зразки № 33325 «Лінійка масштабна криміналістична», № 35937 «Лінійка трафаретна криміналістичні для огляду місця події», № 37004 «Лінійка трафаретна працівника дорожньої поліції» та патентом України на корисну модель № 131625 «Набір для забезпечення огляду місця події». Робота з комерціалізації об’єктів промислової власності ґрунтується на нормах чинного законодавства щодо порядку надання ліцензій суб’єктам підприємницької діяльності на право використання патентів.
Фахівці групи з питань захисту прав інтелектуальної власності на постійній основі підвищують свій професійний рівень, беруть участь у науково-практичних семінарах, конференціях, круглих столах і навчальних тренінгах, присвячених проблемам охорони інтелектуальної власності, управління інноваційною діяльністю та трансферу технологій.
Національна академія систематично експонує свої творчі здобутки на виставці «Освіта та кар’єра», яку організує Міністерство освіти і науки України, Національна академія педагогічних наук і Товариство «Знання». Починаючи з 2017 року академія бере участь у престижній Міжнародній спеціалізованій виставці «Зброя та безпека». Це дає змогу ознайомитися з науковими здобутками академії фахівцям з України та інших держав, а також громадськості.
Наукові праці вчених Національної академії, захищені авторськими свідоцтвами на службові твори й патентами України, щороку посідають призові місця на конкурсах МВС України на краще наукове, навчальне й періодичне видання та на інших конкурсах наукових робіт, що свідчить про визнання досягнень нашого закладу освіти науковою та освітянською спільнотою.
Наразі в групі з питань захисту прав інтелектуальної власності триває робота щодо оформлення авторських і патентних прав на новітні наукові розробки у сфері правоохоронної діяльності, що засвідчує значний науковий потенціал академії, її впевнену ходу в напрямі розвитку вітчизняної юридичної науки.
Група з питань захисту інтелектуальної власності відділу організації наукової діяльності та захисту прав інтелектуальної власності НАВС
Контакти
Поштова адреса:

03035 м.Київ-ДСП, пл.Солом'янська, 1
Електронна пошта:

(для офіційних документів)
[email protected]
Телефони для довідок:

Чергова частина
телефон/факс
+ 38 (044) 246-94-91