Участь особового складу КВШ МВС СРСР у ліквідації наслідків землетрусу у Вірменії (1988 р.)

10-09-2020 Переглядів: 768

За багаторічну історію життєдіяльності Національної академії внутрішніх справ її постійний та перемінний особовий склад часто долучався до участі в заходах загальнодержавного значення, спрямованих на подолання надзвичайних ситуацій. Після участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС наступним випробуванням стала участь у ліквідації наслідків землетрусу у Вірменії 1988 року.

7 грудня 1988 року, коли перший загін готувався повернутися до Києва, об 11 год 41 хв у північних районах Вірменії стався масштабний землетрус. І якщо повідомлення про землетрус із Ленінакана, Кіровакана та Степанавана надійшли до Єревана одразу, то стосовно подій у місті Спітак (де знаходився епіцентр землетрусу) тривалий час жодної інформації не було.

Участь особового складу КВШ МВС СРСР у ліквідації наслідків землетрусу у Вірменії (1988 р.)

Коли до МВС Вірменії прибув представник міліції РВВС Спітакського району й повідомив про масштаби трагедії, частину зведеного загону підняли по тривозі. За годину 440 осіб, зокрема 28 – постійного складу, на чолі з полковником внутрішньої служби П. І. Тищенком автобусами вирушили до Спітака. Треба було якнайшвидше дістатися до міста, організувати охорону громадського порядку, взяти під охорону найважливіші об’єкти, зробити все можливе для забезпечення нормального дорожнього руху, порятунку людей, надати допомогу потерпілим. Особливим завданням було рятування викладачів і курсантів Омської школи МВС, які розташувались у приміщенні місцевого СПТУ, а також збирання їхньої зброї з-під уламків зруйнованих будинків.

Участь особового складу КВШ МВС СРСР у ліквідації наслідків землетрусу у Вірменії (1988 р.)

У таких умовах несли службу слухачі КВШ МВС СРСР після руйнівного землетрусу в м. Спітак у Вірменії, 1988 р.

Долаючи затори на дорогах, загін першим з правоохоронних органів 7 грудня о 18 год 30 хв дістався до Спітака. Від міста майже нічого не залишилося. Навколо все горіло. На місці житлових будинків, адміністративних будівель, шкіл, промислових підприємств були лише руїни. Ситуація ускладнювалася відсутністю води. Крім того, не було зв’язку з Єреваном. Затори на дорогах не давали можливості для проїзду машин «швидкої допомоги», підйомних кранів, самоскидів, іншої техніки, від оперативної допомоги якої залежала доля тисяч живцем похованих мешканців міста.

Участь особового складу КВШ МВС СРСР у ліквідації наслідків землетрусу у Вірменії (1988 р.)

Працівники КВШ під час ліквідації наслідків землетрусу в м. Спітак (зліва: доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України, полковник міліції Джужа Олександр Миколайович)

Особовий склад загону взяв ініціативу у свої руки. Заручившись підтримкою вцілілих місцевих жителів, групи слухачів одразу почали рятувати людей з-під руїн районної лікарні, дитячого садка, школи, швейної фабрики, житлових будинків. Окрему групу направили до будинку СПТУ. Під охорону взяли деякі важливі об’єкти. Щоб перекрити в’їзд до міста приватним автомашинам, група слухачів на чолі з майором міліції Ю. А. Ведерніковим створила пропускний пункт на перевалі. Безпосередньо в порятунку людей взяли участь понад 300 членів загону. Слухачі також зупиняли підйомні крани, вантажівки, автомобілі швидкої допомоги й направляли їх до місць проведення рятувальних робіт.

Участь особового складу КВШ МВС СРСР у ліквідації наслідків землетрусу у Вірменії (1988 р.)

Пошук постраждалих у м. Спітак. За дві доби рятувальних робіт загін КВШ врятував 120 містян

Загін КВШ провів у Спітаку дві доби. Члени загону працювали без сну й відпочинку, практично без харчування, у страшний мороз, визволяючи потерпілих з-під завалів будівель, лікарні, СПТУ, швейної фабрики, РВВС, прокуратури. З-під руїн житлових будинків було врятовано 120 живих осіб, а також витягнуто 85 тіл загиблих. Було знайдено й повернуто потерпілим і державі матеріальних цінностей на суму понад 30 тис. крб, а також багато коштовних виробів, 32 автомати АК-74 з місця розташування загону Омської школи та дев’ять пістолетів ПМ з місця зруйнованого приміщення міліції. На одному з колишніх торговельних об’єктів члени загону затримали групу мародерів. Про вмілі дії загону писали газети «Радянська культура» (20 грудня 1988 року), «Труд» (17 грудня 1988 року), «Вечірній Київ» (30 грудня 1988 року), їх згадав у своїй книзі «Розділений біль» С. Прокопчук.

Участь особового складу КВШ МВС СРСР у ліквідації наслідків землетрусу у Вірменії (1988 р.)

Участь особового складу Київської вищої школи МВС СРСР у миротворчій місії та ліквідації наслідків руйнівного землетрусу у Вірменії наприкінці 1988 року є прикладом мужності для сучасних правоохоронців, а досвід проведення згаданих операцій має враховуватись як на практиці, так і під час вивчення спеціальних дисциплін у закладах вищої освіти МВС України.

Музей МВС України

 
CEPOL

Контакти

Поштова адреса:

Пошта НАВС

03035 м.Київ-ДСП, пл.Солом'янська, 1

Електронна пошта:

Email НАВС

(для офіційних документів)
[email protected]

Телефони для довідок:

Телефон НАВС

Чергова частина
телефон/факс
+ 38 (044) 246-94-91

Освыітній портал МВС України EUK EUK
X
X